Problemy starzejącej się skóry

Przebarwienia
Główną przyczyną ich powstawania jest melanina, która pozostaje na powierzchni skóry po opalaniu. Długotrwałe utrzymywanie się melaniny na skórze powoduje powstawanie piegów i przebarwień. Także korzystanie z kosmetyków słabej jakości oraz niedokładne oczyszczanie skóry powoduje, że warstwa melaniny tworzy ciemne plamy. Najlepszym sposobem zapobiegania przebarwieniom jest stosowanie kremów przeciwsłonecznych. A jeżeli przebarwienia już istnieją, należy skorzystać z preparatów wybielających.

Obwisła skóra
Skóra zbudowana jest z naskórka, skóry właściwej i hipodermy. Naskórek składa się w 90% z kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za elastyczność skóry. Wolne rodniki i promienie UV niszczą tkankę łączną w naskórku powodując, że staje się ona obwisła i że pojawiają się zmarszczki. Kolejnym powodem braku napięcia skóry jest obniżenie poziomu nawilżenia ? przy braku wody skóra się ściąga. Jeśli w tym momencie nałożyć krem nawilżający, skóra rozciągnie się. Ściąganie i rozciąganie się skóry w tak krótkim odstępie czasu powoduje rozerwanie tkanek i stąd jej obwisłość. Aby temu zapobiec, dbaj o odpowiedni poziom nawilżenia skóry ? ani zbyt mały, ani nadmierny ? przez cały czas.

Powiększone pory
W miarę upływu lat, stres i opalanie spowalniają metabolizm skórny, czego efektem jest nagromadzenie na powierzchni skóry martwych komórek i obniżenie poziomu nawilżenia. Przez to osłabieniu ulega elastyczność kolagenu i elastyny, i w efekcie pory powiększają się.

Sucha skóra
Ilość kolagenu jest ściśle związana z poziomem nawilżenia skóry. W młodej skórze jest dużo kolagenu, a skóra jest promienna i jędrna. Zdolność skóry do produkcji kolagenu jest osłabiana przez działanie wolnych rodników i promieni UV, które mają negatywny wpływ na utrzymanie nawilżenia skóry.

Powody starzenia się skóry

Wolne rodniki
Jest to jedna z najczęściej wymienianych i znanych przyczyn starzenia. Wolne rodniki to niepełne i niestabilne cząsteczki tlenu. Są one wszędzie ? nawet kiedy wdychamy powietrze, by przetworzyć tlen w energię, w procesie utleniania powstają wolne rodniki. Niszczą one odporność komórek skóry oraz kolagen. Można powiedzieć, że wszędzie tam, gdzie jest tlen, obecne są wolne rodniki. Dlatego musimy chronić skórę przed ich negatywnym wpływem.

Promieniowanie ultrafioletowe
Komórki skóry podlegają naturalnemu cyklowi metabolicznemu i odnawiają się co 28 dni. Stabilny cykl odnowy jest kluczem do miękkiej, jędrnej skóry. Jednak promieniowanie ultrafioletowe wpływa negatywnie na metabolizm skóry i stymuluje komórki odpowiedzialne za powstawanie przebarwień, a także powoduje inne problemy związane ze starzeniem. Promienie UV są silniejsze latem niż zimą i dlatego o tej porze roku warto dodatkowo chronić skórę przed ich działaniem.

Pielęgnacja skóry

Aloe Sunscreen Lotion
Emulsja o SPF 30, chroni przed promieniami UVA i UVB; zapobiega powstawaniu przebarwień. Stabilizowany miąższ Aloe Vera nawilża skórę, a tlenek cynku sprawia, że nawet 40 minut przebywania w wodzie nie usuwa ochronnego działania Aloe Sunscreen Lotion.

źródło: miesięcznik FLPP – FOREVER Sierpień 2006 nr.22